10 tipů pro základní údržbu auta, kterou zvládne i úplný zelenáč

Ať už jde o jakoukoliv věc, pokud chcete, aby vám dlouho a dobře sloužila, musíte se k ní náležitě chovat a starat se o ni. Stejně tak je tomu i při péči o auta a opravdu nemusíte být žádný automechanik nebo milovník aut, abyste základní údržbu vozidla zvládli. 

Pravidelnou údržbou nejen, že prodloužíte životnost svého vozu, ale také můžete předejít tomu, že se během jízdy rozsvítí varovná kontrolka. 

TIP: Co znamenají jednotlivé kontrolky v autě? 

Víte ale, co všechno základní údržba auta obnáší? Podívejte se na některé tipy, jak se o auto adekvátně postarat společně s námi. 

1. Hlídejte stav kapalin vozu 

O jakých kapalinách se zmiňujeme? Především o motorovém oleji. Důležitá je ale také chladicí kapalina, směs do ostřikovačů nebo brzdová kapalina. 

Motorový olej 

Mnoho řidičů se spoléhá prostě jen na moment, kdy se rozsvítí příslušná kontrolka v autě a olej doplní nebo vymění. To může být ale už pozdě. Nespoléhejte se na kontrolky, ale na vlastní rozum. 

Olej plní v autě důležitou úlohu, mimo jiné se podílí na chlazení nebo čištění motoru, a proto je důležité čas od času zkontrolovat jeho stav a množství, aby auto správně fungovalo. 

Při samotné výměně je důležité, aby auto stálo na rovině a motor byl studený. Potom je třeba podívat se pod kapotu, najít měrku oleje, připravit si hadr a odšroubovat víčko oleje, které se nachází obvykle na motoru. 

Měrku následně ponoříte do oleje a potom otřete hadrem. Pokud je potřeba olej vyměnit, poznáte to na první pohled.

Na měrce oleje naleznete také dvě rysky min a max, mezi kterými by se měl olej nacházet. Pokud je tedy oleje málo, je potřeba ho doplnit.  S doplněním oleje vám mohou pomoci i ve vašem servisu. 

Ostatní kapaliny 

I ostatní kapaliny mají svá víčka pod kapotou. Vždy je třeba zkontrolovat, zda jsou kapaliny čisté a plné. K tomu vám opět může pomoci měrka. 

Pozor na směs do ostřikovačů. Nezapomeňte před zimou doplnit právě nemrznoucí směs do ostřikovačů. Letní směs není přizpůsobená na nízké teploty a mohla by zmrznout a poškodit hadičky. Zimní směsi se obvykle liší teplotou, pro kterou jsou určené. Jestliže zima klepe na dveře a vy v nádržce máte ještě letní směs, je dobré ji v blízké době spotřebovat a nemrznoucí směsí jej alespoň naředit.

2. Mytí auta – zvenku i uvnitř 

Další krok údržby zvládne opravdu každý. Jde o to, že auto se musí udržovat v čistotě, a to zvenku i uvnitř. Čas od času stačí s autem zajet do myčky, ale není od věci auto občas umýt i ručně. 

Úklid interiéru 

V případě, že jste se rozhodli pustit se do úklidu interiéru vozidla, berte v potaz tyto tipy: 

 • Začínejte úklidem podlahy – vysát všechny koberce a umýt gumové podložky teplou vodou je základ 
 • Nezapomeňte při úklidu ani na kufr a vysajte ho 
 • Důležité je čistit pravidelně také sedačky. Se základním úklidem opět může pomoci vysavač, potom sáhněte i po přípravcích určených na sedačky, prodloužíte tak jejich životnost 
 • Potřebovat při úklidu interiéru budete také hadříky a přípravky proti prachu, kterými otřete všechny plastové části interiéru 
 • Svou roli v interiéru plní také vůně. Vyberte tu, která vám voní nejvíce a zpříjemněte si cesty
 • Pro řidiče je důležitý také výhled z oken, proto musí být okna čistá. Pamatujte ale, že čištění oken by mělo probíhat až na závěr

Věděli jste, že kvalitní péčí o veterána může zvyšovat jeho cenu jako investice? 

Úklid exteriéru 

Zvlášť po zimě, kdy bylo auto často vystaveno nepřízni počasí a posypové soli, si zaslouží kvalitní ruční mytí. Pro ruční mytí auta budete potřebovat samozřejmě studenou vodu, přípravky určené pro mytí automobilů a houbu. 

Dále už je mytí auta velmi intuitivní záležitostí – prostě myjete a myjete. Na začátku doporučujeme odstranit ty největší nečistoty předmytím. Pro ještě větší lesk vašeho auta doporučujeme pořídit přípravky na voskování. 

Nezapomínejte při úklidu exteriéru ani na na disky a kola. Existuje mnoho přípravků, kterými je můžete dostat do parády. 

Photo by Erik Mclean on Unsplash

TIP: Přemýšlíte nad tím, že by vaše auto ocenilo nějaké to vylepšení? Pro milovníky tuningu bude nápomocný určitě každý kvalitní racing shop. 

3. Věnujte péči koženým prvkům vozu

Kožený interiér je u aut bezpochyby známka luxusu a maximálního pohodlí. Kůže s sebou nese ale určité nevýhody. Jednou z nich může být to, že v letních měsících se na ní může člověk více potit a při dlouhém stání na slunci se dovede parádně rozpálit. Au! 

Ten hlavní problém s koženými sedačkami či volantem je ale ten, že po několika letech věrné služby může dojít k praskání a drolení kůže. Jsou to právě změny teplot, na které kůže nereaguje zrovna nejlépe. A co s tím?

Stejně jako naše pokožka potřebuje občas namazat, aby se neloupala, i kožený interiér vozu touží po pravidelném promazání. Na trhu najdete řadu speciálních přípravků na ošetření. Stejně dobře ale slouží i indulona nebo dokonce vepřové sádlo. Po promazání nezapomeňte nechat auto pořádně vyvětrat a dejte kůži čas vstřebat vámi zvolené promazávadlo. 

4. Zkontrolujte pneumatiky 

V autoškole vám jistě říkali, že je třeba před jízdou zkontrolovat také stav pneumatik. Ruku na srdce, nikdo to nedělá před opravdu každou jízdou, ale čas od času se taková kontrola vyplatí. 

Pravidelně byste měli kontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách. K měření tlaku se používá tlakoměr. Optimální tlak by se měl pohybovat u osobních aut kolem 2,3 baru. Nicméně tlak se u každé značky, modelu a dokonce i nápravy může lišit. Správné hodnoty tlaku najdete na dvířkách od nádrže, nebo u dveří na místě řidiče. Nezapomeňte také na přezutí pneumatik. 

5. Navštěvujte pravidelně autoservis 

Do autoservisu se  nejezdí pouze s opravami. Nezapomínejte na pravidelné kontroly v autoservisu. I když lecco jistě zvládnete sami doma, pravděpodobně vaše síly nebudou stačit na vše. V autoservisu mohou například: 

 • provést geometrii v případě, že vaše auto potřebuje vyrovnat
 • zkontrolovat brzdový systém 
 • vyměnit autobaterii 
 • provést i běžnou údržbu auta jako je výměna kapalin, přezutí kol a podobně 
 • vyměnit rozvody 
 • zkontrolovat a vyměnit zapalovací svíčky 

a další 

6. Vyměňte stěrače 

Zvlášť po zimě, kdy stěrače mohou přimrznout ke sklu, bývá jejich účinek snížený. Pokud jsou na stěračích nějaké praskliny nebo trhliny, neváhejte koupit nové a vyměnit je. 

TIP: V zimních měsících dostává auto obzvlášť zabrat. Víte, jak nejlépe své auto uchovávat? 

Preventivně by se měli stěrače měnit alespoň jednou ročně. Stěrače vyměníte jednoduše tak, že odklopíte ramínkový stěrač, odjistíte úchyt a samotný stěrač vysunete a namontujete nový. 

7. Zkontrolujte světla 

Během pravidelné údržby byste neměli zapomínat ani na kontrolu funkčnosti světel. V případě, že některá ze žárovek shořela a světlo tak nesvítí, je třeba žárovku vyměnit – u některých modelů vozidel to není žádná věda, u těch novějších může být demontáž a montáž žárovky pouze odbornou záležitostí pro servis. 

Photo by Felipe Simo on Unsplash

8. Měňte vzduchový filtr 

Vzduchový filtr zabraňuje tomu, aby se nečistoty dostaly do motoru. Každý výrobce stanovuje určité doporučení, po kolika najetých kilometrech filtr vyměnit. Pravidelnou kontrolou však nemůžete nic zkazit. 

Vzduchový filtr se nachází v plastovém boxu napojeném na sání vzduchu v motorovém  prostoru. Stačí odstranit víko tohoto boxu a vyjmout filtr – pokud přes papírovou část filtr není vidět, je potřeba filtr vyměnit za nový.

9. Vyčistěte klimatizaci 

V letních měsících nejeden pasažér ocení příjemný chlad, který klimatizace poskytne. Ale jak se starat o klimatizaci, aby sloužila dlouho? 

Jelikož se v klimatizaci hromadí bakterie, nečistoty a plíseň, je třeba klimatizaci desinfikovat. Existují různé prostředky, které vstřikujete přímo do vzduchového sání vozu a ty potom klimatizaci čistí. 

TIP: Efektivní volbou pro čištění klimatizace je opět návštěva autoservisu, kde mohou vyměnit například i filtry, utěsní ji a připraví klimatizaci na další sezónu.  

10. Zkontrolujte povinnou výbavu 

Součástí údržby by alespoň jednou v roce měla být i kontrola povinné výbavy vozidla. Povinná výbava ve voze je velmi důležitá, jelikož se podílí i na vaší bezpečnosti. 

TIP: Pokud chcete svou bezpečnost na cestách ještě zvýšit, zkuste si pořídit samolepící reflexní pásky na auto.

V České republice by v roce 2022 v autě neměly chybět tyto věci: 

 • dobře vybavená autolékárnička 
 • výstražný trojúhelník 
 • reflexní vesta pro řidiče 

Dále existuje spousty doporučených věcí, které se v autě hodí mít jako je tažné lano, startovací kabelky, hasící přístroj, baterka a další. 

Shrnutí 

Údržba auta je velmi důležitá, protože může výrazně prodloužit jeho životnost. I když si s některými údržbovými záležitostmi, jako je například mytí auta, kontrola povinné výbavy, výměna stěračů nebo třeba kontrola kapalin, poradíte jistě sami, s některými záležitostmi je lepší obrátit se na kvalitní autoservis. 


Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz