Reflexní vesta v autě: víte, kde ji máte mít a jak ji použít?

Reflexní vesta je bezpečnostní prvek, který v případě dopravní nehody nebo závady na vozidle jistě oceníte. Díky reflexní vestě budete na silnici mnohem lépe vidět – kde tedy vestu mít a jak ji správně používat? 

Reflexní vesta v autě být musí. Povinnost obléct vestu platí při nouzovém zastavení vozidla a pohybu na silnici, a tak se bez ní neobejdete. 

Co je povinnou výbavou do auta? 

A co je tedy povinnou výbavou auta? V autě nesmí v roce 2022 chybět: 

  • dobře vybavená autolékárnička
  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vesta

Vyplatí se ale vozit i další příslušenství, například sadu pro opravu pneumatik, náhradní žárovky nebo tažné lano. 

TIP: Máte vhodné rezervní žárovky podle typu auta? 

Reflexní vesta v zahraničí 

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, mějte na paměti, že povinná výbava se může lišit. To, co platí u nás v České republice, nemusí být dostačující například v Chorvatsku, kam se často lidé vydávají na prázdniny. Jak je to tedy v jednotlivých zemích a povinností reflexní vesty? 

Vesta pouze pro řidiče vozidel registrovaných v dané zemi

V sousedním Německu musí mít reflexní vestu ze zákona pouze řidič, který má v Německu registrovaný svůj vůz. Podobně je tomu i v dalších evropských státech, například v Belgii nebo Norsku. 

Vesta pro řidiče a doporučení i pro ostatní spolujezdce 

Reflexní vesta je povinná pro řidiče a doporučuje se i ostatním cestujícím – taková jsou pravidla nejen u nás, ale i v sousedním Rakousku nebo Litvě. 

Vesta je povinností 

Na Slovensku je reflexní vesta povinností, stejně tak tomu je i v Itálii, Francii, Chorvatsku, Maďarsku a dalších zemí Evropy. 

TIP: Víte jakou povinnou výbavu auta je potřeba mít při cestě do Chorvatska? 

Photo by Darwin Vegher on Unsplash

Kolik reflexních vest mít v autě? 

Často se řidiči zajímají o to, kolik reflexních vest je v autě potřeba mít. Odpověď je celkem jednoduchá. Povinnost mít reflexní vestu se vztahuje v České republice dle zákona pouze na řidiče. Doporučuje se ale mít v autě vestu pro každého z pasažérů. 

Je to celkem logické. Ve chvíli, kdy potřebují z auta v případě technické závady vystoupit všichni členové posádky, je ideálním řešením, aby reflexní vestu měl opravdu každý. Jen tak mohou dát ostatním řidičům dostatečně najevo, že se pohybují po komunikaci a zajistit tak svou bezpečnost. 

Kde reflexní vestu v autě mít? 

V kufru vozidla reflexní vesta moc parády neudělá. V případě, že ji totiž potřebujete využít, měla by být hned po ruce. Pokud bude v kufru, musíte vystoupit bez ní a začít hledat – vaše bezpečnost je mezitím v ohrožení. 

A kam tedy reflexní vestu uložit? Jako vhodné prostory se často uvádí kapsa sedadla, přihrádka u spolujezdce nebo prostor ve dveřích řidiče.

Pokud jste se rozhodli vozit vest v autě více, můžete je všechny umístit na jedno místo nebo je například rozdělit do přihrádek všech dveří auta. Tak budou na dosah i vašim dětem nebo ostatním spolujezdcům. 

TIP: Pokud cestujete v autě s dětmi, snažte se dbát na jejich bezpečnost i v jiných oblastech.  Víte, na co si dát pozor při výběru autosedačky? 

Jak má reflexní vesta vypadat? 

Vybrat správnou reflexní vestu není jen tak. Na trhu naleznete velké množství reflexních vest a pozor, ne všechny jsou vhodné jako povinná výbava vozu. 

Řídit se při výběru můžete například normami, které zaručují, že je vesta vhodná. Tyto normy naleznete obvykle na cedulkách reflexních vest. Mezi vhodná označení patří: 

  • EN ISO 20471:2013
  • ČSN EN 471

Dobrá viditelnost = větší bezpečnost 

Dobrou reflexní vestu poznáte tak, že obsahuje reflexní pásy po celé ploše vesty. Čím více takových prvků vesta má, tím lépe jste chráněni, protože vás ostatní řidiči zaregistrují na větší vzdálenost. 

Dalším důležitým prvkem je barva vesty. Nejčastěji se setkáte s vestou fluorescenční žlutou nebo oranžovou. V Rakousku je povolena například i červená varianta reflexní vesty. 

Jak použít reflexní vestu? 

A v jakých situacích reflexní vestu použít? Ve chvíli, kdy musíte nouzově zastavit a vystoupit z auta, první, co máte udělat, je obléct si reflexní vestu! Už když z auta vystupujete, měli byste ji mít oblečenou. 

To samé platí i pro všechny ostatní pasažéry. V případě dopravní nehody nebo poruchy vozidla by z bezpečnostních důvodů nikdo neměl v autě zůstávat. 

TIP: Víte co signalizují kontrolky v autě? V případě, že se některé z nich rozsvítí, je třeba okamžitě zastavit. 

Pokud je v dané situaci možnost nepohybovat se po silnici, doporučujeme ji využít a odejít z cesty nebo se postavit za svodidla. 

Závěrem 

Reflexní vestu musí během svých cest automobilem obléknout z důvodu poruchy někdy skoro každý. Nezapomínejte pro reflexní vestu vozit s sebou.

Hodit se vám může také při cestách na motorce, jízdě na kole nebo běhání, kde sice není povinná, ale dokáže v určitých situacích zachránit i život. Být dobře vidět je totiž základ bezpečnosti. 

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting