(Nejen) profesionální řidič a vysoký krevní tlak: víte na co si dát pozor?

Řízení přináší mnoho stresových situací. To znají všichni, kteří pravidelně auto řídí – tu potkáte svátečního řidiče, tam se dostanete do zácpy, když to nejméně potřebujete a támhle vám zas vůz někdo odře na parkovišti. 

Stres za volantem může být příčinou vysokého krevní tlaku. V důsledku toho se pak mohou objevit i další zdravotní potíže. Víte na co si dát pozor? 

Profesionální řidič za volantem 

Nejprve se podíváme na problémy, které se pojí s výkonem povolání profesionálního řidiče – a nezáleží na tom, zda řídíte autobus a denně přepravujete stovky lidí, nebo jezdíte s kamionem. 

Psychologové se shodují na tom, že povolání profesionálního řidiče je jedno z těch psychicky náročnějších. První zátěž přichází už ze samotného řízení, protože je to činnost náročná na pozornost i rozhodování. 

Příčinou stresu u profesionálních řidičů mohou být i jiné faktory, například dlouhá pracovní doba, neustálé sezení, zodpovědnost za bezpečnost v dopravě, nedostatek spánku nebo nepravidelné stravování. To vše se potom podepisuje na celkovém zdravotním stavu řidičů z povolání. 

Stres a vysoký krevní tlak 

Se stresem za volantem se setkávají nejen profesionální řidiči, ale také řidiči osobních automobilů. Jak už ale bylo řečeno, stres může stát za spoustou zdravotních obtíží, včetně vysokého krevního tlaku. 

Vysoký krevní tlak 

V případě, že si pravidelně tlakoměrem naměříte vyšší hodnoty krevního tlaku nebo je vám vysoký krevní tlak diagnostikován u lékaře, trpíte tzv. hypertenzí. To znamená, že na vaše cévy působí příliš velký tlak krve, což potom vede k dalším zdravotním komplikacím jako je například cévní mozková příhoda nebo srdeční selhání. 

Věděli jste, že u řidičů z povolání je zvýšené riziko onemocnění srdečními chorobami? Vyplývá to mimo jiné právě i z jejich životního stylu a stresu spojeným s výkonem jejich povolání. 

Kromě stresu patří mezi další rizikové faktory vzniku vysokého krevního tlaku: 

 • nadměrné kouření a konzumace alkoholu
 • nesprávná životospráva, jídelníček a nadbytek soli v jídelníčku 
 • nedostatek pohybové aktivity
 • nadváha či obezita 

Měli jste dodnes za to, že vysoký krevní tlak se podobně jako další onemocnění týká spíše starších lidí? Tak to je omyl. Vysoký krevní tlak trápí lidi všech věkových kategorií. S vysokým krevním tlakem se setkávají například i těhotné ženy

Jak poznat vysoký krevní tlak?

Spousty lidí nad vysokým krevním tlakem jen mávne rukou, protože nebolí a příznaky nejsou vždy jasné. Hlavně pro první stádium je typické podceňování příznaků, mezi které patří:

 • časté bolesti hlavy
 • celková únava
 • poruchy spánku
 • bolesti na hrudi
 • poruchy vidění

a další 

Photo by Manik Roy on Unsplash

Jak léčit vysoký krevní tlak? 

Nesmírně důležité je léčit vysoký krevní tlak v případě, že vám byla potvrzena diagnóza hypertenze. Kromě léků vám může pomoci také celková změna životního stylu. Stejně jako u dalších onemocnění sehraje roli změna jídelníčku a dostatek pohybu. 

TIP: Víte jak se stravovat při cukrovce? 

Správná strava je velmi důležitá, stačí se řídit obecnými zásadami zdravého stravování jako je dostatek pitného režimu, malé porce a pravidelnost. Vyhýbat byste se také měli smaženým jídlům a sladkostem. 

Pomoci snížit krevní tlak mohou i nejrůznější bylinky jako je hloh, meduňka, česnek nebo kozlík. Pomáhá také pití zeleného čaje. Vyzkoušet můžete také kúru na vysoký krevní tlak

Jak poznat stres?

Jak můžete poznat stres sami na sobě? Pokud se člověk cítí ve stresu obvykle stačí málo, aby byl vyveden z míry a podrážděný. Může se objevit mlčenlivost, nekvalitní spánek a častější bolesti hlavy a svalové napětí. 

Zároveň se mohou objevit symptomy jako přejídání nebo naopak hladovění, větší potřeba konzumace návykových látek jako je například tabák, náladovost a další. 

Jak snižovat stres za volantem? 

Nejen, že stres může stát za vysokým krevním tlakem. Obecně můžeme říci, že stres za volantem je velmi nebezpečný a může být příčinou i některých dopravních nehod. Je proto důležité stresu za volantem předcházet a naučit se ho zvládat. Jak na to? 

TIP: Do základní výbavy auta mimo jiné patří i autolékárnička. Máte její obsah v autě kompletní a v pořádku? 

Závěrem 5 tipů, jak snížit stres za volantem: 

 • Ve volném čase se věnujte relaxačním cvičením, józe a meditaci
 • Před usednutím za volantem si snažte vyčistit hlavu, například procházkou, vyzkoušet můžete také dechová cvičení, která mohou být i první pomocí v okamžiku, kdy se do stresové situace dostanete 
 • Pokud se cítíte vystresovaní a pod tlakem, dopřejte si přestávku, čerstvý vzduch a vodu, do chvíle, než se vám alespoň trochu uleví 
 • Pokud to jde, vyhýbejte se řízení ve špičce, kdy všichni cestují do práce nebo z práce 
 • Připravte se na cestu, nastudujte si ji, ať nejste zbytečně překvapeni například ze zácpy, objížďky nebo uzávěry silnice. I to může přispět ke snížení stresu a časového pressu na silnici 

TIP: Na co si dát pozor při dovolené a cestování s vysokým krevním tlakem?


Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *